Witamy na stronie Szkoły Podstawowej  w Biskupicach im. Królowej Jadwigi.

   I   Drukuj strone   I                                                        
       
Aktualności   

       Patron

 
  Królowa Jadwiga

Patronką szkoły jest królowa Jadwiga, zaliczona w poczet świętych w dn.8 czerwca 1997 r. Kanonizacji dokonał papież- Polak, Jan Paweł II.
       Jadwiga (ur. 17 lub 18 lutego 1374 r. zm.17 lipca 1399 r.) była czwartą córką królewskiej pary: Ludwika Węgierskiego z dynastii Andegawenów i Elżbiety Bośniaczki, której babka, Elżbieta Łokietkówna była siostrą ostatniego z Piastów na tronie polskim Kazimierza Wielkiego.
   
      Panowanie swoje rozpoczęła w Polsce w 1384 r. Zostając królem miała zaledwie 10 lat. Dwa lata później poślubiła Wielkiego Księcia litewskiego, Jagiełłę, który ochrzcił się wraz ze swym ludem. Fakt ten zapoczątkował chrystianizację Litwy oraz wielowiekową unię Polski, Litwy i Rusi.
     
        Jadwiga, sama odebrawszy na węgierskim dworze rodziców staranne jak na owe czasy wykształcenie, dokładała starań, aby jej nowa ojczyzna rosła wciąż w potęgę dzięki ludziom światłym. Z jej to inicjatywy powstał w 1397 r. Wydział Teologiczny w Akademii Krakowskiej; wszystkie zaś swoje kosztowności i klejnoty przeznaczyła w testamencie na odnowienie i rozwój uczelni, zwanej od owego czasu Uniwersytetem Jagiellońskim.

     
      W swoim krótkim życiu dała się poznać jako mądra i sprawiedliwa władczyni, której szczególnie leżał na sercu los wszystkich biednych i pokrzywdzonych. Życiowym mottem uczyniła chrześcijańską posługę, według słów Psalmisty: "Tobie służyć, to znaczy królować".

    
            Zmarła w opinii świętości, w dwa tygodnie po zgonie pierworodnej i jedynej córki, Elżbiety Bonitacji. Do jej grobu na Wawelu od wieków pielgrzymowali ludzie różnych narodów. Kult Jadwigi był powszechny, zanim jeszcze oficjalnie została wyniesiona na ołtarze.

     
            Od 1991 roku Szkoła Podstawowa w Biskupicach szczyci się swoją Patronką. Jej wizerunek widnieje na szkolnym sztandarze i obrazie ufundowanym przez Radę Rodziców. Rok szkolny 1996/97 ogłosiliśmy w naszej placówce Rokiem Patrona i uczciliśmy wzmożoną pracą wychowawczą wokół postaci królowej Jadwigi. 8 czerwca, dzień kanonizacji Świętej Jadwigi Królowej, ustanowiliśmy Dniem Patrona szkoły 

Nasz adres :

Szkoła Podstawowa
im. Królowej Jadwigi
w Biskupicach
32-020 Wieliczka 
tel. (12) 250 76 70

sp.biskupice@oswiata.eu

               

   


Wszelkie prawa zastrzeżone © - SP Biskupice