Witamy na stronie Szkoły Podstawowej  w Biskupicach im. Królowej Jadwigi.

   I   Drukuj stronę   I                                                        
     

Aktualności 
   


Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego

21 lutego 2019 roku, w czwartek, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. I tak dla uczczenia święta języka polskiego klasa IVa razem ze swoją wychowawczynią zorganizowała szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na czterech lekcjach uczniowie klas IVa, IVb i Vb zaprosili uczniów I-III do świetlicy szkolnej, gdzie odbywały się zmagania z językiem. Uczniowie przygotowali dla najmłodszych kolegów różne zabawy językowe w postaci zagadek i zabaw z literami. Były więc: zagadki ortograficzne, ukryte słowa, łamańce językowe, przysłowia, koło fortuny oraz maszyna do szyfrowania. Młodsi uczniowie spisali się na medal, natomiast ich starsi koledzy poczuli na własnej skórze, co znaczy być nauczycielem – tłumaczyli i panowali nad grupą wzorowo. Zabawy te cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów, o czym świadczyły długie kolejki, a także wielkie zaangażowanie drużyn. Każda z klas została nagrodzona dyplomem udziału oraz małym słodkim upominkiem.

Poza tym klasa IVa promowała język polski w przygotowanych własnoręcznie podkoszulkach z chwytliwymi hasłami dotyczącymi naszej mowy ojczystej, a drzwi do wszystkich klas ozdobiono plakatami zachęcającymi dzieci do zainteresowania się datą 21 lutego.

Ponadto na pierwszej lekcji ochotnicy klas IV-VIII brali udział w pierwszym szkolnym dyktandzie ortograficznym.  Po sprawdzeniu prac wyłoniono Mistrzynię Ortografii – Martę Pasek z klasy VIII, Pierwszą Wicemistrzynię – Oliwię Dyl z klasy IVb i Drugą Wicemistrzynię z klasy IVa – Martynę Greczkowską.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.  Nasz adres :

Szkoła Podstawowa
im. Królowej Jadwigi
w Biskupicach
32-020 Wieliczka 
tel. (12) 250 76 70

spbiskupice@poczta.fm

                
   


Wszelkie prawa zastrzeżone © - SP Biskupice