Witamy na stronie Szkoły Podstawowej  w Biskupicach im. Królowej Jadwigi.

   I   Drukuj stronę   I                                                        
     

Aktualności 
   


Wiwat Król! Wiwat Naród! Wiwat Wszystkie Stany

 

Dnia 8 maja 2019 r. odbyła się akademia z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego".
 Głównym celem akademii było przybliżenie młodemu odbiorcy trudnych treści w sposób dla niego atrakcyjny. Zebrani dowiedzieli się o tym, że tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy, bo czasy były ciężkie a sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa i dlatego
Konstytucja 3-Maja – jako ustawa zasadnicza została zatwierdzona przez Sejm Wielki
w roku 1791, i była efektem pracy oraz zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Przyjemną dla oka i ucha klamrą spinającą całość przedstawienia dopełnił chór szkolny pod batutą pani Danuty Chyby.

 

  Nasz adres :

Szkoła Podstawowa
im. Królowej Jadwigi
w Biskupicach
32-020 Wieliczka 
tel. (12) 250 76 70

spbiskupice@poczta.fm

                
   


Wszelkie prawa zastrzeżone © - SP Biskupice